Czym jest trądzik?

Trądzik to zmiany skórne umiejscowione najczęściej na twarzy, plecach, okolicach ramion, szyi oraz dekolcie. Może mieć on postać wyprysków, wągrów, zaskórników, czy zmian ropnych. Obecnie dotyka już nie tylko nastolatki, ale również dorosłych. Pomimo tego, iż nie zagraża zdrowiu, jest problemem o podłożu psychologicznym, może wpływać na gorsze samopoczucie, czy też przekładać się na relacje międzyludzkie. Jeśli już problem trądziku nas dotknie, najlepiej nie zwlekać i podjąć z nim walkę od razu.

Przyczyny trądziku

czym-jest-tradzikTo, w jaki sposób dochodzi do powstania pryszczy jest znane, jednak jak dotąd, nie odkryto przyczyn wywołujących trądzik. Podejrzewa się złożenie na siebie dwóch aspektów: zaburzeń równowagi hormonalnej oraz skłonności genetycznych. Zaburzenia hormonalne najczęściej występują u nastolatków w czasie dojrzewania. Wtedy też, dochodzi do zwiększonej produkcji androgenów- męskich hormonów płciowych, występujących zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Hormony te mają wpływ na zwiększoną produkcję łoju. Zaburzenia hormonalne nie tylko mogą pojawić się w okresie dojrzewania, ale również w ciąży, czy też podczas kuracji antykoncepcyjnej lub po jej zakończeniu. Biorąc po uwagę genetykę, trądzik można po prostu odziedziczyć.
Występują także czynniki, które mogą zaostrzyć zmiany skórne. Przyczyną może być przyjmowanie leków, mających w składzie androgeny. Mogą to być także zmiany hormonalne u kobiet przed okresem, czy też stres. Nasilić trądzik mogą również tłuszcze różnego pochodzenia, czy to występujące w kosmetykach, czy też w najbliższym otoczeniu. Innym czynnikiem jest zanieczyszczone środowisko, czy też nadmierna ingerencja na skórę, np. otarcia, dotykanie, mechaniczne usuwanie pryszczy itp.

Pielęgnacja

czym jest tradzikCodzienne dbanie o skórę jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku cery trądzikowej. Prawidłowa pielęgnacja może wspomóc leczenie, polepszyć ogólną kondycję skóry oraz działać profilaktycznie. Ogólne wskazania to przede wszystkim unikanie częstego dotykania skóry twarzy. Nie należy wyciskać wyprysków, gdyż może to zaostrzyć infekcję oraz skutkować bliznami. Cerę należy delikatnie przemywać rano i wieczorem łagodnym środkiem. Trzeba również zadbać o higienę włosów, gdyż przetłuszczające się, opadające kosmyki na twarz, mogą powodować nasilenie infekcji. W przypadku jeżeli trądzik obejmuje obszar pleców, dekoltu, nie należy zakładać obcisłych ubrań. Najlepiej jest używać kosmetyków, które nie zatykają porów. Kobiety, które nie wyobrażają sobie wyjścia bez makijażu, dobrze aby stosowały kosmetyki odpowiednie do cery trądzikowej. Mężczyźni powinni golić się w sposób ostrożny, aby nie naruszać pryszczy. Maszynka powinna mieć często wymieniane ostrza. Nie jest też wskazane, aby eksponować miejsca objęte trądzikiem na słońce.

Trądzik należy leczyć

Bez względu na przyczynę zmian skórnych, najlepiej jest podjąć leczenie od razu. Nie warto czekać, aż trądzik minie sam, gdyż może się on nie tylko nasilić, ale także pozostawić trudne do zlikwidowania blizny. Obecnie dostępnych jest wiele środków do walki z trądzikiem. Jeśli trudno jest zdecydować się na jakiś, warto prześledzić produkty polecane w rankingu.
Podjęcie leczenia zazwyczaj likwiduje istniejące zmiany skórne, dodatkowo działa profilaktycznie i zabezpiecza przed pojawieniem się nowych ognisk, a ponadto chroni przed tworzeniem się blizn potrądzikowych.
Jeśli trądzik nie jest silny, warto sięgnąć po jeden z polecanych preparatów bez recepty. Środki przeciwtrądzikowe mogą być stosowane zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie, w formie tabletek lub kremów i żeli. To jaki środek wybierzemy, zależy od indywidualnych preferencji. Warto pamiętać, że im wcześniej zaczniemy trądzik leczyć, tym lepsza będzie kondycja naszej skóry, samoocena oraz samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *